Pomocne komendy wyszukiwarki Google

Jak często korzystacie z wyszukiwarki Google? Ja niemal codziennie, chyba że przyjdzie weekend i wszelakie urządzenia rzucam po prostu w kąt. Większość z użytkowników i w większości przypadków Ja, po prostu wpisuję interesującą nas frazę i używając scolla, pobijam rekordy prędkości przewijania podstron. Niestety w wielu przypadkach, przy bardziej zaawansowanych wyszukiwaniach wyniki nie są zbyt precyzyjne i wymagają dalszej pracy. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam komendy wyszukiwarki Google, które pomogą podczas codziennych poszukiwań.

Dokładne wyszukiwanie

Jeżeli mamy potrzebę wyszukać konkretną frazę, wystarczy, że wpiszemy ją w cudzysłów.

Dokładne wyszukiwanie

Przykład:

„Jak polepszyć marketing”

Pamiętajcie, że wpisanie jej w złej kolejności spowoduje, że interesujące nas zapytanie nie zostanie wyszukane.

Dokładne wyszukiwanie - tak nie rób

Przeszukaj wskazaną stronę

Gogle pomaga również w przeszukiwaniu interesujących nas stron. Aby skorzystać z tego dobrodziejstwa wystarczy skorzystać z komendy site:

Przykład:

kariera site:x-coding.pl

Wyniki ze strony

Otrzymamy wtedy wyniki wyszukiwania „kariera” dla strony x-coding.pl.

Wyszukaj w oparciu o interesujące się rozszerzenie (typ plików)

Powiedzmy że interesuje nas publikacja multimedialna na temat „e-commerce”, więc wpisanie frazy „publikacja multimedialna e-commerce” może wyświetlić nam pełno mało interesujących wyników… a my chcemy akurat plik Adobe z rozszerzeniem PDF. W takim wypadku warto znać komendę filetype:

Przykład:

publikacja e-commerce filetype:pdf

Wyszukiwanie typu pliku

Dodaj lub usuń słowa i znaki

Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy uczuleni na orzechy a poszukujemy pomysłu na wieczorną kolację. W takim problemie pomoże komenda -, która pozwoli na wyeliminowanie danych słów czy znaków w wynikach wyszukiwania.

Przykład:

sałatka przepis -orzechy

Wyszukiwanie z wykluczeniem

Znajdź pokrewne strony

Jeżeli podobają Wam się moje wpisy (a będzie mi bardzo milo, jeżeli tak jest) i chcemy wyszukać stron, które zajmują się pokrewną tematyką, wystarczy, że użyjemy komendy related: i dodamy odnośnik.

Przykład:

related:wp.pl

Znajdowanie pokrewnych stron

Podsumowanie

Ten wpis ukazuje pomoc podczas wyszukiwania, w kolejnym wpisie przedstawię udogodnienia, jakie oferuje nam wujek Google. Do usłyszenia!

Pobierz najnowszy e-book o e-commerce

FacebookTwitterGoogle+LinkedIn