nazwy-znanych-marek

Skąd wzięły się nazwy znanych marek?

W dzisiejszym wpisie swoją uwagę skupię na znanych markach, które otaczają nasze codzienne zakupy, a co ważniejsze są znane ludziom na całym świecie. Czy sięgając po dany produkt lub spacerując po znanym sklepie meblowym zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się nazwa marki? Pewnie nie, bo po co.. ale jest to ciekawy temat na bloga, ponieważ większość z nich posiada swoją własną historię, zatem do dzieła.

IKEA

Na pierwszy rzut, poruszę temat wyżej wymienionego sklepu meblowego. Nazwa IKEA wzięła się od pierwszych liter założyciela firmy Invgara Kamprada, farmy, na której się wychował Elmtaryd i wsi Aggunaryd, co w połączeniu dało nam nazwę IKEA.

LEGO

Zostańmy przy klimatach skandynawskich i naszą uwagę skupmy na uwielbianych przez wszystkich klockach LEGO. Nazwa firmy powstała z połączenia dwóch duńskich wyrazów „leg godt” co w wolnym tłumaczeniu oznaczają „baw się dobrze” (en: „play well”).

Sony

Idąc śladami dobrzej zabawy, co kojarzy mi się z konsolami, zróbmy przystanek przy firmie SONY, produkującej Play Station. Połączenia słowa łacińskiego słowa „sonus” ozaczającego dzwięk oraz angielskiego wyrażenia „sonny boy”, które określa błyskotliwego/bystrego młodego człowieka. W połączeniu mamy nazwę SONY, która widnieje na wielu urządzeniach.

Yahoo

Skoro mowa już o urządzeniach, przenieśmy się w świat komputerów i jeszcze głębiej do czeluści Internetu. Znany portal Yahoo, swoją nazwę wymyślił skracając wcześniejszy pomysł „Yet Another Hierarchically Organized Oracle”.

Google

Natomiast większy i młodszy brat, znam znany jako wujek Google postał z matematycznego „googol” oznaczającej jedynka i sto zer w zapisie dziesiętnym.

Spotify

Kończąc temat z dziedziny Internetu, ostatni punkt zostawiłem dla Spotify, serwis dzięki którego nasze słuchawki przechodzą drugie życie. Brand powstał od połączenia dwóch wyrazów „spot” i „identify”.

Blackberry

Nie może zabraknąć również urządzeń do odtwarzania muzyki, jakimi są nasze ukochane telefony smartfony. Jednym z nim, jakże uwielbianych przez byłego prezydenta USA, Baraka Obamę jest Blackberry, który swoją nazwę wziął od właśnie tego słowa (PL: jeżyna). Skąd porównanie do pysznego owocu? Odpowiedź jest bardzo prosta, klawiatura pierwszego modelu bardzo przypominała smakowitą jeżynę.

Starbucks

My tu gadu, gadu o technologii.. a hipsterzy czują się pominięci. Nic z tego moi kochani, dla Was też przygotowałem kilka newsów. Zacznijmy od ulubionej kawiarni Starbucks wzięła swoją nazwę z powieści „Moby Dick” w której występował kapitan „Starbuck”.

WD-40

Jadąc rowerem miejskim (dawniej zwanym „kozą”), zdajemy sobie sprawę, że większość kolizji można naprawić w jeden możliwy sposób – zalać bardzo dużą ilością WD-40. Nazwa preparatu wzięła nazwę od dwóch ważnych czynników. Po pierwsze od właściwości „water-displacing” (PL: wypieranie wody) i faktu, że udało się ją osiągnąć dopiero za 40stym razem.

Reebok

Skoro dotarliśmy już na crossfit, w szatni przyjdzie nam nałożyć coś na stopy. Może trafić na Reeboki, jedną ze znanych marek sportowych, która wzięła nazwę od afrykańskiego słowa „rhebok” oznaczającego jeden z gatunków antylopy, znanej ze zwinności.

Mam nadzieje, że po dzisiejszym wpisie wasza wiedza na temat znanych marek nieco się powiększyła, liczę, że w komentarzach zobaczę inne, ciekawe informację na przykłady, których nie poruszyłem.