projekt-funkcjonalny-strony-1-co-jest-dlaczego-go-potrzebuje

Projekt funkcjonalny strony #1 – co to jest i dlaczego go potrzebuję?

Wyobraź sobie, że posiadasz własny sklep w centrum dużego miasta i chcesz rozszerzyć działalność, aby oferować swoje towary klientom z całej Polski. Aby ten cel szybko osiągnąć, najlepiej zacząć sprzedawać produkty przez Internet. Postanawiasz więc założyć własny sklep internetowy i rozpocząć przygodę z e-biznesem. W tym celu znajdujesz firmę deweloperską i zlecasz im realizację swojej pierwszej platformy e-Commerce. Podczas realizacji projektu okazuje się jednak, że wiele rzeczy idzie nie tak, jak sobie tego życzyłeś:

 • termin oddania projektu ciągle się oddala,
 • koszty inwestycji ciągle rosną, a sklep nie zaczął jeszcze działać,
 • wszelkie uwagi są wdrażane powoli, albo w ogóle nie są rozpatrywane,
 • a gdy na koniec sklep zaczyna działać, to okazuje się, że nikt nie chce z niego korzystać.

Jak zaradzić tym problemom? Odpowiedź jest prosta – proces tworzenia sklepu zacząć od projektu funkcjonalnego.

Czym jest projekt funkcjonalny?

Projekt funkcjonalny to szkic strony, schemat tego, jak ma ona wyglądać i działać. Z niego można dowiedzieć się np. w jakim miejscu strony znajdzie się menu, czy będzie ono poziome, czy pionowe, jakie etykiety znajdą się w nim, które elementy strony będą zawierały wyraźne CTA (ang. Call-to-Action, czyli Wezwanie do Akcji), skąd klienci dowiedzą się o darmowej dostawie, a nawet jakie elementy będzie zawierała stopka.

Mówiąc w skrócie, projekt funkcjonalny zawiera informacje o elementach, które znajdą się na stronie, logice ich rozmieszczenia, by całość była czytelna dla użytkownika, a także o ich dokładnym działaniu. Dodatkowo w zakres projektu funkcjonalnego wchodzi architektura informacji, która w tym wypadku sprowadza się do sensownego ułożenia informacji na stronie, hierarchii stron i ich nazw.

Jako że projekt ten zawiera tak dużo informacji, to jego wykonanie przynosi korzyści zarówno osobie, która zleca stworzenie strony, jak i firmie deweloperskiej (najczęściej software house)

Projekt funkcjonalny Przykład projektu funkcjonalnego

Korzyści dla zlecającego stworzenie platformy e-Commerce, strony internetowej, portalu

Będąc osobą, która zamawia stworzenie sklepu internetowego, na pewno zależałoby mi, aby sklep spełniał moje oczekiwania oraz by jak najszybciej zaczął zarabiać na siebie. Projekt funkcjonalny pomaga to osiągnąć.

W jaki sposób?

Posiadając projekt funkcjonalny, zdobywa się większą kontrolę nad projektem. Dotyczy to zwłaszcza takich elementów, jak:

 • Koszt wykonania strony czy e-sklepu – w projekcie funkcjonalnym znajduje się informacja o najważniejszych elementach strony. Na jego podstawie można więc kontrolować kosztorys całości. I chociaż sam projekt funkcjonalny jest dodatkowo płatny, to jeśli na etapie jego tworzenia zajdzie potrzeba wprowadzenia zmian, będzie to zdecydowanie tańsza operacja niż w przypadku gotowej strony;
 • Czas wykonania – wiedząc, jakie elementy ma zawierać strona internetowa, programiści mogą trafnie ustalić harmonogram prac. Dodatkowo, posiadając projekt funkcjonalny, można już na początku prac zobaczyć, jak będzie wyglądała gotowa strona, nie trzeba czekać do jej ukończenia. W związku z tym wprowadzanie zmian nie oddala w czasie wykonania całej strony;
 • Łatwość wprowadzania zmian – zapoznając się z projektem funkcjonalnym, ma się możliwość dokładnego zobaczenia, jak strona internetowa będzie wyglądała i działała. W razie, gdyby w jakimś stopniu nie spełniała wszystkich oczekiwań, na tym etapie można bez problemu ją zmodyfikować. Jest to tańsze i szybsze niż gdyby miało się to odbywać na gotowej witrynie;
 • Gwarancja wykonania – projekt funkcjonalny zapewnia dokładny opis elementów, jakie mają wchodzić w skład strony. Dzięki temu osoba zlecająca jej wykonanie może na podstawie jasnych wskaźników sprawdzić, czy zlecenie zostało wykonane poprawnie. W razie błędów w funkcjonowaniu strony zawsze można odnieść się do projektu funkcjonalnego.

Jak widać, projekt funkcjonalny zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę zlecenia. Jest to dokument, który stanowi czytelny opis funkcjonowania, a na jego podstawie można wprowadzać dodatkowe zmiany.

Na posiadaniu projektu funkcjonalnego korzysta jednak nie tylko osoba zlecająca wykonanie strony, ale również wykonawca.

Design w oparciu o UX Tak UX przeradza się w design

Korzyści dla wykonawcy

Firma IT posiadając projekt funkcjonalny, wie dokładnie, czego oczekuje klient i jaki efekt spełni jego wymagania. Zyskuje więc:

 • Jasne oczekiwania – bez projektu funkcjonalnego ciężko uzgodnić wymagania co do serwisu, czy wspólną jego wizję. Wynika to z tego, że często klient i firma wdrożeniowa mają zupełnie odmienne wizje stron internetowych oraz różne perspektywy, posługują się także inną terminologią. Projekt funkcjonalny pomaga zobrazować wszystkie elementy serwisu i przedstawić w formie zrozumiałej dla każdej ze stron;
 • Harmonogram – znając dokładnie elementy, jakie trzeba wykonać, by stronę uznać za gotową, firma może ułożyć dokładny harmonogram prac, planując jak najefektywniej wszystkie działania niezbędne do wykonania serwisu. Dzięki temu może koordynować działania skupione wokół wielu projektów, odpowiednio dysponując czasem pracowników;
 • Testy – posiadając projekt funkcjonalny, można przeprowadzić pierwsze testy z użytkownikami. Dzięki temu firma może sprawdzić, jakie funkcje wydają się dla nich najważniejsze, jak sobie radzą z wykonywaniem zadań na serwisie czy szukaniem informacji, jakiego działania oczekują po poszczególnych elementach strony, a także czy brakuje w niej jakichś informacji. To o tyle istotne, że pozwala już na etapie projektu wprowadzić odpowiednią korektę struktury serwisu, by na pewno okazał się on użyteczny dla przyszłych klientów sklepu.

Wykres Gantta

Podsumowanie

Jak widać, posiadanie projektu funkcjonalnego jest niezwykle istotne. Osobie zamawiającej serwis pozwala zwizualizować i skonkretyzować swoje wymagania, a firmie deweloperskiej zrealizować projekt najlepiej, jak to jest możliwe. Wykonanie projektu często kosztuje, jednak korzyści z posiadania takiej zobrazowanej wizji serwisu są dużo większe. Pozwalają one w przyszłości zaoszczędzić zdecydowanie więcej środków, ponieważ mniej rzeczy będzie do skorygowania na końcu procesu tworzenia.

Dobrze jest pamiętać, że coraz więcej firm deweloperskich oferuje ich wykonanie przed przystąpienie do prac programistycznych. Moim zdaniem warto skorzystać z rozwiązania oferowanego przez firmę, ponieważ może ona wykonać całe zlecenie na podstawie własnego projektu, co gwarantuje, że zna ona cały kontekst funkcjonowania sklepu. Dzięki temu może zaproponować konkretne i trafne rozwiązania na każdym etapie tworzenia, tak by cały sklep funkcjonował jak najlepiej.

W zależności od firmy i sytuacji projekty funkcjonalne mogą być różne, od bardzo ogólnych, będących prostym szkicem, po klikalny projekt z przykładową grafiką. Więcej o tym opowiem w kolejnym wpisie.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu bezpośredniego X-Coding Wrocław – software house