grywalizacja-2-mechanizmy-wykorzystywane-w-grywalizacji

Grywalizacja #2 – mechanizmy wykorzystywane w grywalizacji

Dostałem ostatnio wiadomość z programu Payback, że jeśli wypełnię quiz wiedzy, mogę otrzymać 100 dodatkowych punktów do swojego konta. Nie jest to jakoś szczególnie dużo, jednak dałem się skusić. Pytania oczywiście dotyczyły programu Payback i nim się zorientowałem, to już spędzałem czas, czytając o ofercie, warunkach i szukając odpowiedzi na zadane w quizie pytania. Odpowiedziałem na 9 z 10. I z własnej woli dowiedziałem się wiele o Payback. Jest to właśnie zastosowanie grywalizacji w praktyce.

Mówiąc w skrócie, grywalizacja polega na wykorzystywaniu mechanizmów znanych z gier w innych dziedzinach funkcjonowania. Celem tego jest zaangażowanie użytkowników w zadania, które mogą same w sobie nie być interesujące, np. czytanie informacji o programie lojalnościowym, zaznajamianie się z nowymi funkcjami portalu czy publikowanie na swojej tablicy na Facebooku informacji o jakiejś firmie.

Aby grywalizacja zadziałała, musi być jednak dobrze zaprojektowana, z wyraźnym celem do osiągnięcia. Celem tym może być np.:

  • zwiększenie częstotliwości, z jaką użytkownicy wchodzą na portal,
  • zapoznanie większej ilości użytkowników z treściami reklamowymi,
  • wyuczenie konkretnych zachowań w ramach kampanii społecznych,
  • itd.

Aby spełnić te cele wykorzystywane jest wiele różnych mechanizmów. Poniżej opiszę te najciekawsze i najczęściej wykorzystywane.

Osiągnięcia (Achievements)

Osiągnięcia to wirtualne albo fizyczne reprezentacje osiągnięcia czegoś, czyli np. mBank za operacje na transakcjach, takie jak ich tagowanie, przyznaje odznakę „Pan Tageusz”.

Mogą one dotyczyć różnych zadań, od najłatwiejszych, jak zarejestrowanie się na portalu, po trudniejsze, np. logowanie się przez 30 dni z rzędu.

Osiągnięcia są sposobem na zmotywowanie użytkownika do wykonywania konkretnych zadań w konkretnej ilości lub częstotliwości.

Grywalizacja - mBank

Poziomy (Levels)

Jest to sposób nagradzania użytkowników za łączną ilość zdobytych punktów. Im więcej punktów dana osoba uzbiera, tym wyższy ma poziom. Często wraz ze wzrostem poziomu użytkownicy „odblokowują” nowe elementy, funkcje czy narzędzia.

Może to działać w ten sposób, że od 20 poziomu użytkownicy mogą ustawić sobie własne zdjęcie profilowe. Ta możliwość odblokowywania nowych rzeczy motywuje użytkowników do większego zaangażowania w portal.

Podobnie jak w przypadku Osiągnięć, również poziomy są jednym ze sposobów prezentacji postępu.

Dzienne nagrody (Daily rewards)

Nagrody przyznawanie najczęściej za codzienne akcje, takie jak logowanie. Są one coraz wyższe z dnia na dzień, np. za logowanie pierwszego dnia dostaje się 10 punktów, drugiego 15, a siódmego 50. W ten sposób firmy angażują użytkowników do korzystania z portalu.

Pewną odmianą tego mechanizmu jest loteria. Służy pobudzaniu zaangażowania poprzez losowe przyznawanie nagród, np. pewnego dnia zamiast 20 punktów użytkownik dostaje ich 2000. Może to być również losowanie nagród wśród graczy, gdzie nie każdy wygrywa. Zwycięzca takiej loterii często chętniej kontynuuje granie dalej.

Jako że wzmocnienia te są nieprzewidywalne dla użytkowników, pobudzenie jest silniejsze i działa dłużej niż w przypadku zwykłych nagród. Ten mechanizm dodatkowo wzmaga zainteresowanie i oczekiwanie na dalsze niespodzianki.

Grywalizacja - dzienne nagrody

Punkty (Points)

Punkty to wartości przyznawane użytkownikom za konkretne działania lub kombinacje działań, np. przyznanie 15 punktów za obejrzenie reklamy. Jest to jeden z powszechniejszych mechanizmów, ale po jakimś czasie i zdobyciu wielu punktów przestaje być bardzo efektywny.

Punkty umożliwiają tworzenie tabel wyników, za pomocą których użytkownicy mogą porównywać osiągnięcia innych graczy. Przy dużej liczbie graczy należy jednak uważać, by nie zdemotywować użytkowników zaczynających grę. Dobrze jest wtedy prezentować wyniki graczy znajdujących się na pobliskich pozycjach lub stworzyć wiele kategorii tabel wyników.

Grywalizacja - punkty

Postęp (Progression)

Często prezentowany w postaci odpowiedniego wskaźnika, np. paska postępu. Obrazuje użytkownikowi na jakim etapie procesu się znajduje i jak dużo zadań przed nim, by otrzymać nagrodę albo zdobyć kolejny poziom. Mobilizuje do wykonania kolejnych zadań.

Ciekawym przykładem zastosowania tego mechanizmu jest LinkedIn, gdzie wskaźnik postępu pokazuje w jakim stopniu profil użytkownika został wypełniony. Przyznam, że po założeniu konta chętnie uzupełniałem kolejne pola, obserwując jak ten wskaźnik rośnie.

Grywalizacja - postęp

Zadania (Quests)

Określają ścieżkę, którą użytkownicy mają podążać, by zdobywać punkty, nagrody czy odznaczenia. Mają za zadanie zmotywowanie użytkowników do wykonania konkretnych czynności. Należy pamiętać jednak, by nie były one monotonne i jednolite, bo mogą po prostu znudzić się użytkownikom.

Dla przykładu mBank w swojej nowej platformie wykorzystuje zadania, by pomóc użytkownikom poznać różne możliwości portalu, np. zlecenie przelewu, płatność zbliżeniowo, tagowanie transakcji, etc.

Praca zespołowa (Community Collaboration)

Ważnym elementem grywalizacji jest możliwość wykonywania zadań w grupach. Jest to o tyle ważne, że umożliwia takie dobranie uczestników w grupy, by słabsze i początkujące osoby mogły uczyć się od lepszych. W ten sposób można zamodelować pożądane aktywności.

Dodatkową motywacją do wspólnej nauki mogą być rankingi zespołów, dzięki nim wszystkim w grupie zależy na edukowaniu słabszych osób. Presja grupy również sprzyja lepszemu wykonywaniu zadań przez jednostki.

Wiralność (Virality)

Wiralność określa zjawisko rozprzestrzeniania się treści w internecie poprzez ich udostępnianie wśród znajomych. Jest to sposób na zapraszanie dodatkowych osób do korzystania z serwisu, a także reklamowania docelowych treści.

Prostą metodą na wiralność komunikatu jest przydzielanie punktów za jego udostępnienie, skomentowanie czy polubienie.

Często stosowanym sposobem jest również dawanie prezentów za udostępnianie, jak to się dzieje na grach na Facebooku. Kliknięcie w udostępniony link daje bonus osobie klikającej, a często i udostępniającej.

Grywalizacja - virality

Podsumowanie

Mechanizmów gamifikacji jest naprawdę dużo, ja przytoczyłem tutaj najczęściej wykorzystywane i te, które uznałem za najciekawsze. Jeszcze raz przypomnę, że kluczowe we wprowadzaniu mechanizmów grywalizacji jest jasne określenie celu. Trzeba także dostosować je do docelowych użytkowników, a po wprowadzeniu bardzo uważnie analizować ich wyniki. Dzięki temu zyskujemy skuteczne narzędzie do rozwijania platformy w sposób, jaki zadowoli zarówno konsumentów, jak i nas.