dlaczego-warto-zalozyc-sklep-internetowy

Dlaczego warto założyć sklep internetowy?

Dla wyjadaczy z branży e-Commerce dzisiejszy temat będzie wydawał się błahy, jednak empatia nie pozwała mi zapominać o ludziach, którzy są na początku swojej kariery i zastanawiają się, w jakim kierunku podążać. Jedną z najtrudniejszych przeciwności w tworzeniu wymarzonego biznesu jest strach, który przeszkadza racjonalnie myśleć. Pomocne może być przedstawienie plusów danego przedsięwzięcia — ja skupię się na e-sklepach. Zatem, dlaczego warto otworzyć sklep internetowy?

Niższa bariera wejścia

Posiadanie własnego sklepu internetowego nie wiąże się z przymusem otwarcia stacjonarnego stoiska. Nie musimy inwestować w lokal z dobrą lokalizacją a później obawiać się, czy starczy nam na jego opłacenie. Nie potrzebujemy nawet posiadać własnego magazyn, wystarczy, że skorzystamy z opcji „dropshipping”, gdzie producent/hurtownik będzie wysłał obrandowany przez nas produkt z własnej lokalizacji. My potrzebujemy jedynie platformy sprzedażowej.

Nieograniczony zasięg sprzedaży

Ulica, dzielnica, miasto, kraj, a nawet kontynent stają się tylko słowami. Otwarcie się na zagranicznych konsumentów nie jest czymś wielce łatwym, ale nasz zasięg sprzedaży dzięki internetowej rewolucji staje się nieograniczony. Nie ma większego problemu, aby kapcie z zakopiańskiego sklepu trafiły do nowego właściciela, który aktualnie popija Bossmana, wpatrując się w fale Bałtyku. Jedynym barierą jesteśmy my sami, nasze pomysły i podejście do tematu.

Oszczędność pieniędzy i czasu

Oprócz rachunków za sklep stacjonarny, odpadają nam również koszty związane z trzymaniem dóbr w magazynie. Nie musimy również siedzieć osiem godzin w jednym miejscu. Znaczna część naszych obowiązków może być wykonywana z każdego miejsca za pośrednictwem smartfona czy komputera.

Większa konkurencja

Konkurencja nie ma na celu jedynie przeszkadzać nam w rozwoju firmy. Często jest to główny motywator, aby nasz biznes nie stał w miejscu. Zdrowa konkurencja, uczciwy wyścig to nie lada silnik, który napędza firmę, aby stawał się coraz lepsza. Gorzej, jeśli staniemy w miejscu, zawierzymy swoim przekonaniom i nie wyciągniemy właściwych wniosków — wtedy nasz biznes upadnie, a my staniemy przed wyborem „gdzie zacząć pracę na etat?”.

Najpopularniejsza forma zakupów

Osobiście nienawidzę chodzić po sklepach. Jest to dla mnie wielka strata czasu. Swoje zakupy, jak większość znanych mi osób, robię w internecie. Nie muszę poświęcać kilku godzin, aby porównać cenę butów kilku sklepach. Robię to bez wychodzenia z domu a tym bardziej większego problemu. Takich jak ja jest więcej, a sklep internetowy pomaga do nich dotrzeć.

Istnieją portale wspomagające sprzedaż

Początki bywają trudne — nasz e-sklep świeci pustkami, a osoba go odwiedzająca powinna być witana lampką szampana. Tak bywa. Istnieją portale takie jak Ceneo czy Allegro, które za opłatą pomogą nam sprzedać oferowany przez nas towar. Wiadomo, że nie zawsze ta opcja jest rentowna, ale to naszym zadaniem jest sprawić, aby była.

Opinia eksperta

Czy wejście w e-Commerce przyniosło Unisystem zyski?

Działamy w specyficznej branży, dlatego też e-commerce nie stanowi podstawy naszej działalności, ale raczej jest jej uzupełnieniem. W naszym przypadku jest to narzędzie ułatwiające konstruktorom wygodne zamówienie i sprawdzanie próbek do prototypowania i jako takie sprawdza się idealnie.

Michał Szumnarski – Senior IT Specialist, Unisystem

Podsumowanie

Oczywiście również minusy (jak i cała masa innych plusów, których nie wymieniłem) prowadzenia sklepu internetowego. Kolejne punkty pozostawiam Wam. Sam chętnie dowiem się, co motywuje, a co przeszkadza w prowadzeniu/zakładaniu e-sklepu.

Pobierz najnowszy e-book o e-commerce