bitcoin-zrewolucjonizuje-system-platnosci

Czy Bitcoin zrewolucjonizuje system płatności?

Bitcoin jest inny od walut, których używamy na co dzień. Jest to cyfrowa waluta działającą w sieci P2P. Bitcoin jest produkowany, czy też wydobywany (z ang. mining) przez ludzi i jest całkowicie zdecentralizowany, czyli niezależny od banków, rządów i innych instytucji finansowych. Stworzony został w 2008 roku przez anonimowego programistę (lub ich grupę) o pseudonimie „Satoshi Nakamoto”. Płatność Bitcoinami jest już akceptowana przez wiele firm internetowych, a także niektóre kawiarnie, pizzerie oraz zwykłe sklepy.

Jak zacząć używać Bitcoina?

Na początek musimy wybrać portfel, który będzie przechowywał naszą walutę. Do wyboru jest wiele portfeli, które w zależności od oczekiwań będą przechowywać Bitcoin’y na naszym komputerze, telefonie, tablecie czy też pendrivie. Do dyspozycji mamy również portfele online, dostępne na wielu stronach i giełdach internetowych. Każdy portfel posiada swój unikalny adres. Są to zahashowane ciągi znaków, które go identyfikują. Portfel, jak i hash nie przechowują informacji o właścicielu. Daje nam to pewną anonimowość w sieci Bitcoin, co dla niektórych jest wielkim plusem tej waluty. Bitcoin jest zapisany z 8 miejscami po przecinku, co w przyszłości, gdy Bitcoin może osiagnać jeszcze większą wartość niż obecnie zapobiegnie sytuacji, gdzie nie będzie można zapłacić nim za produkty o niskiej wartości, jak codzienne zakupy. 0,00000001 BTC nazywane jest od Imienia twórcy – 1 satoshi.

Gdzie można zdobyć Bitcoiny?

Najprostszą metodą jest kupienie ich na giełdach internetowych, gdzie możemy wymienić lokalną walutę na Bitcoiny. Możemy też wydobyć je sami przy pomocy naszego komputera.

Blockchain

Blockchain jest czymś w rodzaju rozproszonej bazy danych, służącej do zapisywania transakcji zachodzących w sieci Bitcoin. Zapobiega to podwójnemu wydaniu tego samego Bitcoina. Cała historia transakcji jest publiczna i możemy przejrzeć ją od początku istnienia sieci, wykorzystując do tego tzw. explorery bloków. Transakcje zapisane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Bloki w sieci pojawiają się średnio co 10 min. Każdy blok posiada swój niepowtarzalny hash, otrzymywany za pomocą algorytmu „proof of work”. Blockchain może okazać się tak samo albo i bardziej rewolucyjny niż Bitcoin. Mówi się już o wykorzystaniu łańcucha bloków w księgach rachunkowych, jako podpisów elektronicznych, systemu uwierzytelnień dokumentów, czy też aktów notarialnych.

Mining – wydobywanie Bitcoina

Powinniśmy najpierw zrozumieć na czym to polega. „Górnicy” – tak potocznie nazywani są ludzie wydobywający Bitcoiny – do wydobywania wirtualnej waluty potrzebują tylko komputera z jak największą mocą obliczeniową, gdyż to właśnie od niej zależy to, jak szybko je wydobędą. Sieć utrzymywana jest przez górników, którzy udostępniając moc obliczeniową komputera, przetwarzają oraz zapisują transakcje, analizując kolejne bloki, za co sieć nagradza ich Bitcoinami. Ilość Bitcoinów jaka wejdzie na rynek jest z góry ograniczona do 21 milionów, co zapobiegnie w przyszłości wysokiej inflacji tej waluty, ale wiąże się też z tym, że coraz ciężej go wydobyć. Wydobycie jest losowe i przy obecnym poziomie trudności możemy nigdy nic nie wydobyć sami.

Kopalnie bitcoinów

Ze wspomnianego powyżej względu użytkownicy zaczęli łączyć swoje maszyny w „kopalnie”. Niektóre z nich mają niewyobrażalną moc obliczeniową. Działa to na tej zasadzie, że komputery połączone ze sobą (kopalnie) wspólnie rozwiązują problemy matematyczne, przez co zwiększają szansę na znalezienie bloku, a następnie dzielą otrzymaną nagrodę na wszystkich uczestników. Istnieje też możliwość wykupienia mocy obliczeniowej na serwerach, które będą kopać za nas.

Anonimowość

Bitcoin nie jest w 100% anonimowy. Pamiętajmy, że historia transakcji jest publiczna i śledząc ją, można sprawdzić dane przypisane do danej transakcji, jeśli mamy do takich dostęp. Jest jednak wystarczająco anonimowy, żeby zrobił furorę w tzw. dark necie, gdzie jest wykorzystywany do płatności za zazwyczaj nielegalne towary.

Podsumowanie

Jak widać, Bitcoin niesie ze sobą nie tylko wiele korzyści, ale i zagrożeń. Jak potoczą się losy tej waluty? Z pewnością będziemy obserwować jej rozwój z zaciekawieniem.