akeneo-pim-3-2

Akeneo PIM 3.2

Akeneo PIM 3.2 kontynuuje rozwój funkcji, które zostały wprowadzone w wersji 3.0. Nowe wydanie zapewnia ulepszenia w Reference Entities oraz Franklin Insights, a także w zakresie Workflow, wydajności i API. Wersja 3.2 jest wersją o krótkim terminie wsparcia (STS) i będzie wspierana przez 3 miesiące. Klienci Akeneo PIM korzystający z wersji chmurowej w trybie Serenity Mode doczekają się automatycznej aktualizacji do najnowszego wydania w połowie sierpnia 2019 roku.

Jako, że wersja jest objęta krótkim czasem wsparcia, Akeneo sugeruje wstrzymanie się z aktualizacją do najbliższej wersji LTS. Dotyczy to klientów, którzy wdrożyli oprogramowanie u siebie, a także korzystających z wersji chmurowej w trybie Flexibility Mode. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli na przykład szczególnie zależy Ci na jakiejś konkretnej funkcji wprowadzonej w wersji 3.2.

O ile nie zaznaczono inaczej, opisane poniżej zmiany w wersji 3.2 dotyczą zarówno wersji Community, jak i Enterprise.

Ten artykuł jest tłumaczeniem oficjalnej release note od Akeneo. Tutaj znajdziesz wersję oryginalną.

Ulepszenia dla Reference Entities (wersja Akeneo Enterprise)

Aktualizacja Reference Entities obejmuje dwa nowe ulepszenia, które czynią Reference Entities (funkcjonalność ułatwiającą tworzenie i dołączanie różnorodnych kolekcji danych produktowych dla wielu produktów) jeszcze solidniejszymi.

Nowy typ atrybutu numerycznego

Ta nowa funkcja umożliwia dodawanie do Reference Entities atrybutów numerycznych. Na poniższym przykładzie widać nowy atrybut „Creation Year”, wykorzystujący właśnie atrybut numeryczny.

akeneo pim 3.2 nowy typ atrybutu numerycznego

Wartości mogą być opcjonalnie określone w liczbach dziesiętnych oraz minimalnych i maksymalnych, aby ułatwić zapewnianie wysokiej jakości danych produktowych.

Nowa możliwość wyświetlania produktów związanych z Reference Entity

Wersja 3.2 wprowadza nową zakładkę “Products”, która pozwala na łatwy dostęp do produktów bezpośrednio z rekordu Reference Entity.

akeneo pim 3.2 reference entities

Domyślnie na liście znajduje się 20 pierwszych produktów. Powyżej siatki zaznaczona jest łączna liczba produktów, które są ze sobą powiązane. Aby zobaczyć wszystkie z nich, wystarczy kliknąć „Zobacz wszystkie produkty”. Aby wyświetlić lub edytować powiązany produkt, wystarczy kliknąć na niego i otworzy się jego formularz.

Zaletą tej funkcji jest to, że użytkownicy PIM mogą już na pierwszy rzut oka zobaczyć, jakie produkty są powiązane z danym Reference Entity i szybko uzyskać dostęp do produktu bezpośrednio z ekranu Reference Entity, oszczędzając sobie klikania i zwiększając tym samym produktywność oraz komfort użytkowania.

Korzyść: lepsze funkcje związane z Reference Entities i uproszczona nawigacja oznaczają większą produktywność marketingowców, wykorzystujących Reference Entities w celu poprawy product experience.

Ulepszenia dla Franklin Insight (wersja Akeneo Enterprise)

Dokładne mapowanie pasujących atrybutów

Nowością we Franklin Insights jest możliwość automatycznego mapowania atrybutów, w których pola są dokładnie takie same we Franklinie i katalogu PIM. Nowa funkcja ogranicza potrzebę ręcznego mapowania tylko do pól, w których nazwy atrybutów są różne.

akeneo pim 32 mapowanie we franklin insight

Sugerowane atrybutu dla rodziny

Jeśli Franklin znajdzie atrybut, który istnieje, ale znajduje się w innej rodzinie, pojawi się przycisk, który umożliwia proste dodanie atrybutu do bieżącej rodziny, co zmniejsza liczbę kliknięć i usprawnia proces mapowania.

akeneo pim 32 sugerowanie atrybutu

Sugerowanie tworzenia nowych atrybutów

Jeśli Franklin znajdzie atrybut, który nie istnieje w PIM, pojawi się nowy przycisk „Utwórz atrybut”, tak aby jednym kliknięciem można było utworzyć atrybut i dołączyć go do rodziny, bez konieczności opuszczania ekranu mapowania.

akeneo pim 32 sugerowanie tworzenia atrybutu

Prace w toku

Nowością w wersji 3.2 jest pasek postępu, który pokazuje liczbę dopasowanych atrybutów w porównaniu z liczbą pozostałych do wykonania. W ten sposób można na pierwszy rzut oka zobaczyć ile jeszcze zostało do zmapowania.

akeneo pim 32 pasek postępu

Szybszy czas na wygenerowanie propozycji

W Akeneo 3.2 czas na wygenerowanie propozycji od Franklin Insights został zmieniony z raz na godzinę do raz na pięć minut, dzięki czemu proces ten przebiega 12 razy szybciej.

Korzyść: szybsze wprowadzanie na rynek!

Usprawnienia workflow (tylko dla Akeneo Enterprise)

Filtr statusu szkicu w siatce produktów

W ramach procesu wzbogacania, zmiany w produktach są zazwyczaj przeglądane i zatwierdzane przed dystrybucją katalogu. Aby ułatwić przeglądanie listy produktów, wersja 3.2 wprowadza nowy filtr „statusu roboczego” w siatce produktów. Ułatwia to zainteresowanym śledzenie procesu wzbogacania i koncentrację swoich zadaniach, co prowadzi do zwiększenia produktywności i przyspiesza uzupełnianie informacji w katalogu.

akeneo pim 32 szkic

Edycja masowa i sekwencyjna oraz wysyłanie szkiców do zatwierdzenia

Przed Akeneo 3.2, przesłanie szkicu do zatwierdzenia mogło być wykonane tylko na jednym produkcie w danym czasie, za pomocą przycisku „Send for approval”. W wersji 3.2 walidacja przepływu pracy może występować jako edycja sekwencyjna lub zbiorcza. W edycji sekwencyjnej przycisk „Send and next” umożliwia natychmiastowe przesłanie szkicu do zatwierdzenia, a następnie przejście do następnej pozycji do przeglądu.

akeneo pim 32 masowa edycja

Podobnie nowe pole wyboru w Bulk Actions umożliwia jednoczesne wysyłanie wielu produktów do walidacji.

akeneo pim 32 bulk actions

Korzyść: Większa produktywność i szybszy czas wprowadzania produktów na rynek!

Większa wydajność przy eksportowaniu produktów

Akeneo 3.2 oferuje też poprawę wydajności eksportu produktów poprzez API. Eksport przez API jest teraz 5 razy szybszy w porównaniu z eksportem przez Excel lub CSV.

Wydajność eksportu zależy również od ilości produktów. Na przykład, w przypadku produktów o średnio 400 wartościach, będziesz teraz w stanie wyeksportować ponad 200 000 produktów na godzinę lub 57 na sekundę. W przypadku produktów o 50 wartościach na produkt można wyeksportować prawie 700.000 na godzinę lub 192 na sekundę.

Korzyść: Szybszy eksport dla szybszego wprowadzania produktów na rynek!

Ulepszenia API

Wersja 3.2 zawiera dwie nowe funkcje API, które upraszczają obsługę produktów:

  • Endpointy dla modelu produktu: interfejs API zawiera teraz rodzinę modeli produktów w swoim formacie, aby ułatwić pobieranie rodziny bez wykonywania wielu requestów;
  • Nowy filtr przy pobieraniu produktów: dzięki niemu można teraz bardzo łatwo pobrać warianty modelu produktu (niezależnie od tego, czy jest to model podstawowy, czy też model podproduktu).

Korzyść: Lepsze doświadczenie dewelopera.