Technologia Blockchain

Co to jest Blockchain? Jest to rozproszona baza danych, która stale rośnie w dodatkowe rekordy. Dane w Blockchain są zabezpieczone kryptograficznie przed manipulacją. Technologia ta oparta jest na sieci peer-to-peer bez centrali – systemu zarządzającego , jest zdecentralizowana. Całą tą bazę można nazwać swego rodzaju rachunkową księgą główną, która jest rozproszona. Podwaliny tej technologii leżą w kryptowalucie Bitcoin, w której właśnie pierwszy raz została wykorzystana.

Transakcje Bitcoina są tam przetrzymywane i zachodzą po sobie kolejno, co określa właściwy stan sieci w danym momencie czasu.

Rozwój Blockchain

Przez lata technologia ta jest rozwijana m.in. przez różne krypto waluty. Księgi zostały wzmocnione w inteligentne umowy, tzw. smart contracts, czyli, innymi słowy, procedury kodu, które są położone w łańcuchu bloków wraz z transakcjami.

Bezpieczeństwo Blockchain

Księgi Blockchain są niepodrabiane. W tym momencie wykorzystuje się zazwyczaj 256-bitowe klucze szyfrujące, co za tym idzie nawet komputeryzacja kwantowa nie jest w stanie tego złamać i nie będzie przez najbliższe kilka lat. Niektóre z alternatywnych krypto walut (tzw. Altcoin’y) zabezpieczają się już na przyszłość i wykorzystują do szyfrowania transakcji klucze 4x większe. Każdy posiada u siebie na urządzeniu kopie księgi – gdy algorytm wykryje, że któraś z transakcji w jednej wersji księgi nie zgadza się z resztą – nie otrzyma autoryzacji. Blok, który został zatwierdzony, jest nieodwracalny.

Wykorzystywanie Blockchain

Nie tylko krypto waluty są docelowym rynkiem dla tej technologii. Co chwile powstają nowe start-upy, które chcą badać i wykorzystywać system ksiąg rozproszonych w wielu dziedzinach życia. Np. energia, transport, inteligentne kontrakty, zdecentralizowane rynki, hazard, systemy głosowania, usługi rządowe oraz wiele innych.

Podsumowanie

Wprowadzanie Blockchain jest swego rodzaju rewolucją, która dopiero się zacznie za kilka lat. Badania w tym wątku są rozwijane przez wielu ludzi. Światowe Forum Ekonomiczne umieściło tę technologię w TOP10. Będziemy bacznie obserwować ten rozwój.

Te artykuły mogą Ci się spodobać:

FacebookTwitterGoogle+LinkedIn