rwd-czyli-responsive-web-design

RWD, czyli Responsive Web Design

Technika projektowania stron internetowych zaczęła znacząco się rozwijać wraz ze wzrostem liczby użytkowników smartfonów — w 2016 roku zarejestrowano wzrost o 4%, jeśli chodzi o liczbę użytkowników telefonów komórkowych. Użytkownicy mobilni mają coraz większy udział w globalnym ruchu internetowym. Stanowią już 39% odbiorców wszystkich stron internetowych. Dla przykładu średni czas, jaki Polacy spędzają codziennie w internecie, wynosi 4,4 godziny na komputerach, a 1,3 godziny na urządzeniach mobilnym, 51% stron internetowych jest odwiedzanych ze smartfonów i tabletów.

Statystyki mobile Statystyki są dość obrazowe

Wzrost przeglądania stron internetowych na urządzeniach mobilnych przyczynił się do rozwoju, jeśli chodzi o technikę projektowania. Ponieważ stosuje się różne rozdzielczości pomiędzy smartfonami a laptopami czy tabletami, ważne jest, aby stronę dostosować pod każde urządzenie. Głównie po to, aby nie stracić potencjalnego klienta. Użytkownik, który nie może znaleźć tego, czego szuka, szybko rezygnuje z danej strony. Aktualnie około 5% firm i 30% e-sklepów posiada strony przystosowane pod urządzenia mobilne. Internetowa strona RWD dostosowuje swój wygląd do wielkości ekranu jest elastyczna i odpowiednio skaluje grafiki.

Poczta Kwiatowa I tak to powinno wyglądać

Idea Responsive Web Design (RWD) stworzona przez Ethan Marcotte szybko zainteresowała twórców stron internetowych. Zakłada ona, że odpowiednio przygotowana witryna może automatycznie dopasowywać się do urządzeń. Wraz z pojawieniem się tej koncepcji, do stworzenia takiej witryny wykorzystuje się różne dostępne technologie, które w dalszym stopniu są rozwijane. Technika RWD jest możliwa dzięki CSS3 i media queries. Za pomocą kawałka kodu, możemy powiedzieć przeglądarce, że pewien element na naszej stronie powinien inaczej się zachować dla pewnych szerokości ekranu.

Na przykład:

Przykład styli responsownych

Element na stronie z klasą content będzie miał 80% szerokości dla szerokości ekranu powyżej 800px, poniżej tej szerokości ten sam element będzie zajmował 100% szerokości strony. Dużym plusem jest też to, że aby zmieniały się style nie musimy przeładowywać strony, dzięki temu podczas obracania urządzenia z pozycji pionowej na poziomą mamy gwarancję, że strona dalej będzie dobrze wyglądać. W arkuszu stylów możemy umieszczać wiele media queries, aby określać minimalną lub maksymalną szerokość dla danego elementu. Zastosowań jest bardzo dużo i nie odnoszą się one jedynie do określania wielkości — możemy również zmienić kolor, rozmiar czcionki itd… Ilość punktów granicznych, w których zmieniać się będzie nasza strona może być bardzo wiele, wszystko zależy od nas.

Przykładowy layout strony responsywnej

Przykładowy layout strony responsywnej

Z badań wynika, że internauci nie wracają ponownie do sklepów, których strona nie jest wygodna w użytkowaniu. Strony internetowe, których witryny opierają się na technologii RWD, są postrzegane, jako bardziej nowoczesne i profesjonalne. Bardzo dużym plusem jest to, że sklep posiada tylko jeden adres strony, tym samym zarządzanie i modyfikacja takiej strony odbywa się tylko i wyłącznie w jednym kodzie źródłowym, co też wpływa na obniżenie kosztów zmian.

ZALETY WADY
automatyczne dopasowanie strony do różnych urządzeń minimalizacja elementów na urządzeniach mobilnych
jeden URL dla jednej treści waga strony
łatwość w modernizacji i aktualizacji kodu strony wyższy koszt wdrożenia na etapie projektowania
jedne kod HTML
elastyczne zdjęcia i multimedia
szybsze indeksowanie stron
większa liczba odwiedzin

Podsumowanie

Projektowanie stron internetowych RWD stało się popularnym trendem i nie należy o tym zapominać, projektując layout witryny, jeśli zależy nam na dużej liczbie odbiorców. Również dla Google bardzo ważnym elementem jest to czy strona poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych. Mam nadzieję, że artykuł wyjaśnił choć trochę, czym są responsywne strony internetowe oraz jaką wartość mają w dobie dzisiejszego Internetu.

źródła: http://weblider.eu/co-to-jest-rwd-czy-google-wymaga-responsive-web-designu/ | https://mobirank.pl/2016/01/27/mobile-digital-w-polsce-na-swiecie-2016/