pozycjonowanie-strony-internetowej

Pozycjonowanie strony internetowej

Wyszukując daną frazę w wyszukiwarce internetowej w odpowiedzi dostajemy listę stron najbardziej pasujących do danego hasła. To, na którym miejscu jest dana strona w wynikach mocno uzależnione jest od tego, jak dobrze jest wypozycjonowana. Dokładniej chodzi o to czy spełnia większość wytycznych robota indeksującego wyszukiwarki. Pozycjonowaniu bardzo często towarzyszą działania SEO.

Do roku 2013 pozycjonowanie stron internetowych było łatwym zajęciem. W krótkim czasie było możliwe osiągnięcie dobrych wyników przy zastosowaniu odpowiednich metod. Natomiast gdy nastąpiła aktualizacja algorytmu Pingwin 2.1 jednocześnie rozpoczął się okres zmian w Google. Każda kolejna aktualizacja wiązała się z utrudnianiem oszukiwania robotów i wyłapywaniu niewłaściwie użytych technik w celu podwyższenia pozycji. Od roku 2015 duży wpływ ma dostosowanie strony na urządzenia mobilne.

Dbaj o właściwą ilość i jakość treści na stronie

Zakładając stronę internetową musimy pamiętać o tym, że w Internecie o podobnej tematyce może być ich więcej. Dlatego bardzo ważne jest aby nasze treści na stronie były unikatowe i nie powtarzały się pod różnymi adresami.

Pamiętaj o słowach kluczowych na stronie i w nagłówku

Bardzo ważnym elementem pozycjonowania strony są słowa kluczowe. Dobrze dobrane słowa nie tylko sprawią, że nasza strona będzie na pierwszej stronie w wyszukiwarce, ale trafi też do właściwej grupy docelowej.

Dodawaj nowe treści (np.: artykuły)

Konkurencja nie śpi, dobrze rozwijająca się strona internetowa może liczyć się z tym, że utrzyma się w rankingu i będzie często odwiedzana. Ważne aby co jakiś czas dodawać nowe artykuły, nowinki czy ciekawostki. Im więcej treści na stronach, tym więcej słów kluczowych a co za tym idzie, więcej odbiorców i wejść na stronę.

Umieszczaj słowa kluczowe w adresach URL

Kolejnym krokiem do lepszego pozycjonowania strony jest optymalizacja adresów URL, czyli przypisanie do nich najważniejszych słów kluczowych.

Przykład poprawnego adresu URL: naszadomena.pl/oferta

Przykład błędnego formatu adresu URL: naszadomena.pl/page36?=page.php

Pamiętaj o optymalizacji i poprawności napisanego kodu strony

Ważne aby strona była zgodna ze standardami W3C, w tym celu można użyć darmowych walidatorów HTML (https://validator.w3.org/) i CSS (https://jigsaw.w3.org/css-validator/).

Zadbaj o szybkość ładowania strony

Polecam sprawdzenie strony w narzędziu oferowanym przez Google Page Speed Insights (https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl).

Pagespeed Insights

Moim zdaniem jeszcze dokładniej można to sprawdzić poprzez dodatek PageSpeed instalowany na przeglądarkach Chrome. Wynik może się nieco różnić od wersji przeglądarkowej, ale otrzymujemy przydatne informacje, a nawet gotowe przeskalowane obrazy jakie powinny być umieszczone na stronie.

Wynik pagespeed z dodatku

Umieszczaj linki do innych stron

Coraz częściej są to linki do serwisów społecznościowych. Dobrze jest linkować do forów czy do stron firm pisząc o niej na przykład w artykule.

Optymalizuj pod kątem SEO

Tutaj warto zwrócić uwagę na to czy tytuły stron i podstron są dobrze napisane. Dobrze aby zawierały słowa kluczowe, ponieważ jest on wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Opisy w meta discription może nie ma wpływu na pozycjonowanie ale dobrze zadbać o jego wartość, głównie ze względu na to, że jest również wyświetlany w wynikach wyszukiwania pod tytułem. Wiele systemów zarządzania treścią jak np.: WordPress oferuje wtyczki dzięki, którym SEO możemy mieć pod kontrolą.

Promuj swoją stronę, im więcej osób będzie ją odwiedzać, tym wyżej znajdzie się w rankingu

Nie ma tak naprawdę złotego środka na to aby nasza strona w błyskawiczny sposób znalazła się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania. Omówione powyżej techniki czy też porady to najważniejsze punkty, dzięki którym nasza strona będzie wyglądać lepiej w rankingu aniżeli do stron, które tego nie stosowały. Istnieją również firmy, które oferują usługi związane z pozycjonowaniem stron internetowych, jednak trzeba uważać na naciągaczy. Jak pewnie się przekonaliście czytając ten artykuł to wcale nie jest takie trudne.