paypal-wycofal-sie-z-eksploatacji-magento-1-x

Paypal wycofał się z eksploatacji Magento 1.X

Wszyscy właściciele sklepów, którzy posiadają je na silniku Magento 1 doskonale wiedzą, że wersja 1 traci swoje oficjalne wsparcie Adobe. Jego brak może skutkować wieloma niedogodnościami. Brak poprawek, łatek oraz nowych aktualizacji może osłabić bezpieczeństwo naszego sklepu. Właściciele korzystających z bramek płatności PayPal zostali poinformowani o wycofaniu się firmy z dalszej eksploatacji platformy Magento 1.X.

Konsekwencje braku migracji

PayPal zaleca migrację sklepów na Magento 2 lub inną platformę do 30. czerwca 2020 r. A co jeśli tego nie zrobimy i pozostaniemy przy wersji 1? Na pewno musimy być gotowi na kolejne niespodzianki. Brak oficjalnego wsparcia od Adobe może zniechęcić kolejne firmy do współpracy z tą platformą. Sam fakt wycofania się giganta związanego z płatnościami może spowodować lawinę kolejnych skutków. Na pewno musimy być świadomi, że brak migracji na nowszą wersję Magento spowoduje:

  • Zwiększone ryzyko związane z bezpieczeństwem sklepu — konsekwencje tego mogą być niewyobrażalne dla marki. Zaczynając od stracenia zaufania swoich klientów, naruszenia ich prywatności (wyciek danych) do ogromnych strat finansowych, które mogą być ich konsekwencją. Raz naruszona reputacja nie jest łatwa do odbudowania w oczach klientów.

  • Cel dla hakerów — skoro my doskonale zdajemy sobie sprawę, że brak migracji powoduje luki w bezpieczeństwie, ludzie, którzy chcą z tego skorzystać również. Zostając przy wersji 1 sami prosimy się o kłopot.

  • Brak zgodności z branżowymi standardami bezpieczeństwa danych kart płatniczych (PCI DSS) – co może znacznie wpłynąć na chęć zakupów na danym sklepie i wpłynąć na bezpieczeństwo płatności.

Wymogi bezpieczeństwa PCI DSS

Wspomniana wcześniej norma bezpieczeństwa PCI DSS została wcielona w życie, aby zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa we wszystkich środowiskach, w których używane i przetwarzane są informacje o transakcjach oraz dane właścicieli kart płatniczych. PayPal zwraca uwagę na wymóg 6. tej normy, który wyraźnie informuje o konieczności zachowania przez sprzedawców najwyższych standardów tworzenia i utrzymywania właściwych łatek bezpieczeństwa.

Brak wsparcia Magento 1 znacznie wpływa na bezpieczeństwo i jednoznacznie przestaje spełniać ten wymóg. Visa również nie pozostaje bierna w tej sytuacji. Informuje sprzedawców, że muszą być świadomi zachodzących zmian i przede wszystkim ich obowiązków, którymi jest właśnie utrzymywanie bezpieczeństwa. Konsekwencją niezastosowania się do zaleceń może być wyciek danych z kart oraz informacji o transakcjach.

Czy osłabione bezpieczeństwo to wszystko, czego trzeba się obawiać?

Odpowiedź Cię nie usatysfakcjonuje — na pewno nie. Pozostanie przy wersji Magento 1.X niesie za sobą więcej konsekwencji:

  • Stara technologia – pozostając na starszej wersji, musimy pogodzić się z faktem, że zostaniemy w tyle pod każdym aspektem. Brak odpowiednich modułów/ funkcji, które są obsługiwane tylko w najnowszej wersji, może znacznie pogorszyć działanie Twojego sklepu. Poza wsparciem Adobe możesz również stracić wsparcie swoich pracowników — programiści stawiają na najnowsze rozwiązania i niechętnie podchodzą do prac na przestarzałej technologii.
  • Blokada rozwoju — z czasem możesz spodziewać się coraz mniejszej ilości modułów, które będziesz mógł dodać do swojego sklepu, co znacznie ograniczy jego możliwości. Deweloperzy niechętnie rozwijają technologię, która zostaje w tyle, dlatego tak szerokie community, na jakie możemy liczyć dzisiaj- z czasem się uszczupli.
  • Przewaga 2 nad 1 — Magento 2 posiada szereg udogodnień, które pozwolą Ci rozwinąć sklep w stronę, którą potrzebujesz. Zawsze znajdziesz odpowiednie rozszerzenie, a jeżeli nie — znajdziesz kogoś, kto będzie mógł je dla Ciebie napisać. Zyskujesz lepszą obsługę mobilną, wsparcie sprzedaży na wielu kanałach oraz zostajesz na fali rozwoju platformy, która cały czas zwiększa swoje community. Dynamiczny rozwój to cel każdego sklepu. Z wersją 2 jest to zdecydowanie możliwe.

Co dalej?

Odpowiedź na to pytanie na pewno nie będzie jednoznaczna. Należy przemyśleć migracje na wersję Magento 2 i korzyści oraz konsekwencje, które za sobą niesie. Więcej w tym temacie opisywaliśmy w artykule: „Migracja z Magento 1 do Magento 2 — wszystko, co powinieneś wiedzieć” Dla osób, które zdecydują się zostać na Magento 1, prawdopodobnie na dniach, będą musiały przemyśleć zmianę bramki płatniczej. Należy jednak pamiętać, że pod koniec czerwca możemy dostać jeszcze sporo informacji o kolejnych firmach, które wycofają swoje wsparcie dla Magento 1.

Niestety technologia bardzo szybko się starzeje i musimy być na to gotowi. Najlepiej jest zainwestować w platformę, która wiedzie prym na rynku e-Commerce i Magento 2 zdecydowanie jest jedną z nich. Dostęp do najnowszych rozwiązań jest kluczowe przy zachowaniu najwyższych standardów obsługi i funkcjonowania e-Sklepów.