magento-1-x-i-2-x-jakie-sa-roznice

Magento 1.x i 2.x — jakie są różnice?

Po niewątpliwym sukcesie Magento 1.x i setkach tysięcy sklepów, które zasiliło, przyszedł czas na duże zmiany — drugą najważniejszą datą w rozwoju narzędzia było wydanie wersji 2.x.

Twórcom Magento trzeba przyznać, że zrobili dużo szumu wokół nowej odsłony silnika. Cała branża e-Commerce z zapartym tchem śledziła postępy, zastanawiając się, czy lepiej czekać na nowy release, czy wdrażać wersję 1.x. Ci, którzy postanowili zaczekać, zostali wynagrodzeni 17 listopada 2015, kiedy Magento oficjalnie ogłosiło nowe wydanie (źródło: https://magento.com/blog/magento-news/new-era-commerce-innovation).

Teraz kiedy wersja 2.x już zdążyła się ustabilizować, pojawiło się następne pytanie: „czy migrować platformę?”. Żebyś świadomie mógł podjąć tę decyzję, w artykule opisaliśmy kluczowe różnice, których możesz spodziewać się po nowym Magento.

Wydajność

Największą wadą (a przynajmniej tak się to niefortunnie przyjęło) Magento 1, były problemy z wydajnością i spore zapotrzebowanie na zasoby serwerowe.

Skąd zwrot „niefortunnie”? Otóż w toku rozwoju pojawiło się tyle dodatkowych mechanizmów i technologia poszła na tyle do przodu, że właściwie bestię można było ujarzmić. Również zasoby serwerowe znacznie potaniały i obecnie nie stanowią już takiego problemu. Znajdą się więc bardzo duże systemy, które działają świetnie, ale też drobne sklepy, które działają tragicznie.

No, ale skoro już przyjęło się mówić o problemach z wydajnością w Magento 1, na pewno wszystkich ucieszy informacja, że Magento 2 jest zdecydowanie bardziej wydajne. Nowsza wersja liczbowo przedstawia się całkiem nieźle — standardowe funkcjonalności działają o 20-60% szybciej niż ich odpowiedniki w starej wersji.

magento 1 i 2 porównanie wydajności

Co ważne — zoptymalizowane zostało wiele aspektów naraz (m.in. czas potrzebny na odpowiedź serwera, renderowanie strony, obliczenia na serwerze), więc odczuwalne przyspieszenie jest naprawdę duże.

Wszystko to za sprawą przystosowania Magento 2 do nowoczesnych standardów. Mamy więc:

 • zgodność z najnowszymi wersjami PHP,
 • optymalizację baz danych,
 • zabezpieczenia dotyczące zdalnego wykonywania kodu (RCE),
 • optymalizacja czasu ładowania galerii (obrazy produktów są ładowane tak szybko, jak inne treści),
 • dostosowanie wieloadresowego checkoutu do metody płatności Braintree,
 • usprawniony równoległy dostęp do pamięci podręcznej bloków,
 • wprowadzenie Multi-Source Inventory (MSI) — rozwiązania pozwalającego na połączenie wielu magazynów w ramach jednej platformy e-Commerce,
 • PWA Studio — narzędzie ułatwiające projektowanie PWA we front-endzie Magento,
 • zmianę domyślnej wyszukiwarki na Elasticsearch,
 • wsparcie dla GraphQL,
 • wprowadzenie Declarative Schema,
 • uwierzytelnianie dwuetapowe,
 • działające w tle Google reCAPTCHA,
 • Asynchronous, który umożliwia przesyłanie dużych ilości API,
 • Page Builder umożliwiający budowanie stron w technologii drag and drop.

Interfejs administratora

Całkowitej przebudowie w „dwójce” uległ interfejs administracyjny. To, co rzuca się w oczy jako pierwsze, to całkowity redesign, który spełnia nowoczesne standardy dużo lepiej niż jego poprzednik.

Kolejną rzeczą jest zmiana nawigacji z poziomej belki na sidebar.

magento redesign

Po chwili używania nowego panelu, szybko zauważysz, że zakładki przeszły dość istotną reorganizację. O ile na początku może to sprawiać kłopot, na dłuższą metę nowy układ jest bardziej intuicyjny, a poszczególne sekcje łatwiejsze do odnalezienia.

Do Magento 2 doszła jeszcze jedna ważna funkcjonalność, która w jedynce była osiągana dopiero za pomocą modułów. Mowa o ustawianiu widoczności kolumn w tabelach. Aż dziwne, że dopiero teraz twórcy zdecydowali się na tę funkcjonalność – jest ona jedną z bardziej przydatnych.

Interfejs użytkownika

Z nową wersją odmieniony został także interfejs użytkownika. Co prawda jedną z pierwszych rzeczy, którą robimy przy zakładaniu sklepu, jest zmiana szablonu, ale i tak sporo rzeczy korzysta z natywnego wyglądu i funkcjonalności.

A te prezentują się naprawdę schludnie. Poza tym, że jest szybciej (jak wspomnieliśmy w części o wydajności), jest też ładniej i czytelniej. Co więcej, na frontendzie pozbyto się leciwych bibliotek, przez co łatwiej rozbudowuje się szablon zgodnie z nowymi trendami.

magento 2 interface

Proces zakupowy

Proces zakupowy w Magento 1 był… określmy to dyplomatycznie słowem „niefortunny”. Albo jeszcze delikatniej — „mógł być lepszy”. Zbyt wiele kroków powodowało, że była to jedna z najczęściej wymienianych funkcjonalności, a producenci modułów dwoili się i troili, żeby wypracować lepszą alternatywę.

Wraz z przybyciem Magento 2, cały proces zmienił się na lepsze. Łatwiej złożyć zamówienie, łatwiej zarejestrować się po zakupach, kroków jest mniej, a całość jest bardziej czytelna. Trudno o lepszą rekomendację.

Wsparcie techniczne

Magento podało już datę zakończenia wsparcia dla wersji 1.x. Nastąpi ona w czerwcu 2020.

Co to właściwie oznacza dla posiadaczy starszej wersji systemu? Głównym problemem mogą okazać się dziury w bezpieczeństwie, które nie zostaną załatane. Poza tym nie należy już liczyć na dodatkowe funkcjonalności, czy poprawę starych.

Praktyka pokazuje jednak, że na rynku z powodzeniem działają instancje Magento w wersji 1.4.x. Wygaśnięcie wsparcia nie brzmi już aż tak strasznie, prawda?

Oczywiście Magento 2 będzie cieszyć się długim czasem wsparcia. Ciągle wychodzą nowe wersje, są aktualizacje, jest i rozwój (o tym szczegółowo w artykule „Historia Magento”). To atrakcyjna sprawa dla nowych instancji. Możemy liczyć na dużo ciekawych nowości, które dopiero wygrzewają się w głowach twórców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o migracji z wersji 1 na 2 — artykuł „Migracja z Magento 1 do Magento 2 — wszystko, co powinieneś wiedzieć” to Twoja lektura obowiązkowa!

Wersja Enterprise

Jeśli znane jest Ci Magento 1 w wersji Enterprise, wiesz, że pomiędzy nim a Community nie było aż tak znaczących różnic. Otrzymałeś wsparcie techniczne, kilka dodatkowych funkcjonalności i w zasadzie tyle.

W wersji 2 podejście do Enterprise uległo całkowitej zmianie. Twórcy nie ukrywają, że nastąpiło dość duże “rozjechanie” w funkcjonalnościach na rzecz B2B w wersji płatnej. Wszystko to, aby stała się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.

Nie powinniśmy mieć złudzeń — Magento 2 w wersji Enterprise będzie po prostu bardziej rozbudowane i przygotowane do zaawansowanej sprzedaży.

Podsumowanie

Teraz, gdy znasz już różnice między Magento 1 a 2, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o migracji na najnowsze rozwiązanie, bądź pozostaniu przy aktualnym.

W Twojej głowie wciąż kłębi się wiele pytań? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie.