frameworki-frontendowe

Frameworki frontendowe

Frameworki czyli inaczej szkielety do budowy aplikacji coraz częściej są wykorzystywane podczas tworzenia projektu strony internetowej. Każdy posiada domyślną konfigurację, sterowanie jest z góry ustalone przez framework, a nie przez użytkownika. Framework może być rozbudowywany na potrzeby projektu. Jeśli użyjemy dobrze zbudowany framework CSS, możemy być pewni, że znacznie to przyspieszy proces tworzenia aplikacji, zaoszczędzi czas oraz zagwarantuje responsywność strony.

Bootstrap

frameworki frontentowe Możesz go pobrać nahttp://getbootstrap.com/

Framework zawierający zestaw przydatnych narzędzi, ułatwiających projektowanie aplikacji internetowych oraz interfejsu graficznego. Rozwijany jest przez programistów Twittera. Wykorzystuje wiele wtyczek JavaScript. Bootstrap jest 12 kolumnowym systemem gridów, przygotowanych pod responsywność strony. Wywołujemy go za pomocą odpowiedniej biblioteki CSS i JS dostępnych tutaj http://getbootstrap.com/getting-started/. Można też pobrać bibliotekę i ładować bezpośrednio z projektu.

Jeśli używacie frameworka Bootstrap po raz pierwszy to zachęcam do zapoznania się z dokumentacją. Znajdziecie wiele przykładów i zastosowań, które pomogą w szybki sposób zbudować layout strony http://getbootstrap.com/components/

Foundation

Frameworki frontendowe2 Framework możesz pobrać pod adresem http://foundation.zurb.com/

Kolejny framework oparty na systemie siatki, różnica jest taka, że Foundation projektowanie rozpoczyna od wersji mobilnej, w przeciwieństwie do Bootstrap. Polega to na tym, że oba frameworki korzystają z metody media-view, ale jeśli chcemy zaprojektować layout na większe ekrany to musimy użyć właśnie media-view, w Bootstrap jest odwrotnie, gdy potrzebujemy widoku na ekrany mobilne to wtedy dopiero dodajemy tą metodę. W Foundation wykorzystano preprocesor SASS., dzięki czemu jest w pełni konfigurowalny.

Na stronie frameworka znajdziemy wiele ciekawych przykładów oraz tutoriali i lekcji, dzięki czemu w szybki sposób opanujemy go.

Gumby

Frameworki frontendowe 3 Pobierz korzystając z domeny https://gumbyframework.com/

Opensourcowy framework stworzony przez agencję Digital Surgeons. Bardzo zbliżony do Bootstrap. Podobnie jak poprzednie frameworki pozwala na szybkie projektowanie layoutów stron internetowych, które dobrze będą się prezentować na każdej rozdzielczości i na każdym urządzeniu. Gumby wykorzystuje preprocesor SASS oraz posiada własne narzędzie do zarządzania z linii poleceń ‘Claymate’. Framework posiada również zestaw rozszerzeń, dzięki którym osiągniemy taki efekt jak parallax.

Frameworków podobnych do powyższych jest bardzo wiele, jednak ja tutaj wybrałam trzy najczęściej wykorzystywane. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się jakie jeszcze inne frameworki frontendowe może spotkać lub wykorzystać to zachęcam do zajrzenia na stronę http://usablica.github.io/front-end-frameworks/compare.html a na pewno znajdzie coś dla siebie, najlepiej dopasowane do swoich potrzeb.