edytory-htmlcss-dla-frontendowca

Edytory HTML/CSS dla Frontendowca

W Internecie obecnie można znaleźć bardzo dużą ilość edytorów kodu źródłowego. Nie wrzucam do jednego worka tych edytorów typu WYSIWYG (What You See Is What You Get), jak dla mnie mogłyby nie istnieć. Osobiście zaczynałam od takiego, ale nigdy nie byłam z niego zadowolona. Bardzo dużą część czasu zajmowało mi usuwanie dodatkowego kodu, który był automatycznie dodawane przez edytor. Przeglądając różne programy do edycji kodu, szczególną uwagę zwracam na takie cechy jak kolorowanie składni, łatwość i szybkość zmiany danej frazy oraz możliwość podpięcia folderu z całym projektem. Dlatego też na pierwszym miejscu w moim rankingu znalazł się:

Sublime Text

Niewielki a zarazem prosty i wygodny edytor. Każdy użytkownik może konfigurować i dostosowywać indywidualne preferencje. Posiada kolorowanie składni dla takich języków programowania jak: C, C++, C#, CSS, HTML, JavaScript, PHP i wiele innych. Pracę uprzyjemnia również mechanizm kart, dzięki czemu możemy pracować na kilku plikach jednocześnie. Program umożliwia zaimportowanie folderu całego projektu i podgląd w lewym oknie edytora. Dla bardziej wymagający Sublime Text posiada skórki, dzięki którym możemy zmieniać wygląd edytora. Twórca programu nie wprowadził ograniczeń czasowych dla wersji testowej, jednak zachęca do kupna licencji.

Sublime Text Sublime Text (źródło: https://www.sublimetext.com/)

Notepad++

Jest prostym i łatwym w obsłudze edytor z przejrzystym interfejsem. Jest oprogramowaniem darmowym. Obsługuje następujące języki: C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, JavaScript, RC resource file, makefile, ASCII pliki art, doxygen, pliki INI, pliki BATCH, ASP, VB/VBS źródła plików, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, TCL, Assembler, Ruby, Lisp, Scheme, Properties, Diff, Smalltalk, Postscript i VHDL. Mnie najbardziej w się w nim podoba możliwość zmiany danej frazy w kilku plikach na raz.

Notepad++ Notepad++ (źródło: https://notepad-plus-plus.org)

Aptana Studio

Aplikacja do ściągnięcia w wersji darmowej. Jest rozbudowanym, elastycznym programem, można go uruchomić na różnych platformach systemowych. Posiada popularne biblioteki AJAX m. in. AFLAX, Dojo, MochiKit, Prototype, Rico czy Yahoo UI. Obsługiwane języki to: HTML, CSS, JavaScript, PHP, Ruby.

Aptana Studio Aptana Studio (źródło: http://www.aptana.com)

HateML Pro

Jest to darmowe środowisko IDE przystosowane do tworzenia stron internetowych. Posiada podświetlanie składni dla PHP, XHTML, CSS, XML, JavaScript, VBScript i SQL. (PHP, XHTML, CSS, XML, JavaScript, VBScript, SQL). Ponieważ duży nacisk jest na język PHP, posiada również debuggera z breakpointami, podgląd zmiennych globalnych i lokalnych.

HateML Pro HateML Pro (źródło: http://download.komputerswiat.pl)

CoffeeCup Free HTML Editor

Obsługuje takie języki jak HTML czy CSS. Jest na rynku już od 20-stu lat, a dalej jest narzędziem rozwijanym, również powstała wersja na system OS X. Posiada mnóstwo interesujących funkcji, m.in. bibliotekę znaczników. Niestety po upływie 21 dni wersji komercyjnej, niektóre opcje są zablokowane.

CoffeeCup Free HTML Editor CoffeeCup Free HTML Editor (źródło: http://www.olcinium.com)

Podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się wcześniej, który edytor wypróbować to mam nadzieję, że ten artykuł zachęcił Cię do wypróbowania chociaż jednego z nich.

Pobierz najnowszy e-book o e-commerce