Wdrożenie platformy
B2C/B2B w Elmatic

Informacje o Elmatic

O Elmatic

Elmatic jest częścią firmy ELMARK Automatyka, co jest gwarancją ponad 30-letniego doświadczenia w branży urządzeń automatyki przemysłowej. Marka jest jedynym w swoim rodzaju producentem urządzeń klasy premium wśród rozwiązań sprzętowych dla przemysłu. To unikatowe połączenie sprawia, że firma zachowuje słuszną pozycję lidera w tej specyficznej niszy.

Poza dystrybucją sprzętu Elmatic oferuje fachowe doradztwo i możliwość realizowania dedykowanych projektów przemysłowych, co jest cechą kluczową i powszechnie docenianą w tej branży.

Wdrożenie Magento – ciąg dalszy OPI

Elmatic - architektura

Case study dla marki Rugged wprowadził pojęcie operacyjne OPI. Jest to zmiana o charakterze strategicznym, organizacyjnym i technologicznym w firmie ELMARK Automatyka.

Głównym celem OPI jest konsolidacja rozwiązań technologicznych w taki sposób, żeby w efekcie zwiększyć skalę obsługi klientów, usprawnić możliwości rozwoju firmy i wdrożyć strategię omnichannel w obrębie wszystkich marek firmy.

Projekt wdrożenia Magento dla marki Elmatic był częścią OPI, za którą byliśmy bezpośrednio odpowiedzialni. Naszym zadaniem było zaprojektowanie i wdrożenie platformy, której kluczowymi cechami były:

 • indywidualny design, wpisujący się w charakterystykę marki,
 • wdrożenie sprzedaży w kanale B2C / B2B,
 • integracja z ekosystemem informatycznym firmy,
 • zachowanie spójnych doświadczeń zakupowych klientów.

Dodatkowym zagadnieniem, które leżało u podstaw zmiany rozwiązania e-Commerce były problemy z pozycjonowaniem poprzedniej witryny. Brak wyraźnej pozycji w wyszukiwarkach internetowych to jeden z kluczowych powodów osiągania słabych wyników sprzedażowych – dla Elmatic musieliśmy zrobić wszystko, żeby zwiększyć widoczność w sieci.

Proces wdrożenia

Elmatic - design

Innowacyjny design w branży

Gdy marka “premium” spotyka się z automatyką przemysłową, marketing zaczyna być ogromnym wyzwaniem. Na rynku technicznym panuje prostota i pragmatyzm, co nie do końca wpisywało się w strategię wizerunkową marki Elmatic. Wszyscy czuliśmy, że zwyczajny i “surowy” garnitur po prostu nie będzie tutaj pasował.

Interfejs użytkownika zaprojektowaliśmy, bazując na trendach producentów sprzętu komputerowego i gamingowej. To pozwoliło nam trochę bardziej popracować nad spójnym przekazem marketingowym. Ostatecznie w witrynie zaprojektowaliśmy indywidualnie 24 różne widoki, które odzwierciedlały pełną ścieżkę krytyczną użytkowników, a także istotne funkcjonalności poboczne, tj. panel kontrahenta, monitorowanie zamówień, etc..

Elmatic - ikony

Nie mogliśmy sobie odmówić (a na szczęście pomysł spotkał się z aprobatą) zaprojektowania witryny w najdrobniejszych szczegółach, obejmując przy tym widoki dla alternatywnych rozdzielczości ekranu i dedykowany zestaw ikon.

Elmatic - multistore

Multistore

Jednym z kluczowych powodów, dla których ELMARK Automatyka rozpoczęło OPI miało między innymi być skonsolidowanie wszystkich możliwych punktów styku między firmą a klientem. To oznaczało wdrożenie rozwiązania Multistore, które jest natywnie wspierane przez Magento.

Większość dojrzałych organizacji przechodzi na model wielosklepowy oparty o jeden silnik sprzedażowy. Powodów takiego trendu jest wiele, natomiast te najbardziej istotne to:

 • spójne miejsce zarządzania dla operatorów,
 • jeden punkt zbiorczy dla baz klientów, zamówień oraz produktów,
 • łatwiejsze utrzymanie kodu,
 • równoczesny (a jednocześnie niewykluczający indywidualnego) rozwój funkcjonalności na wszystkich instancjach.

Żadna z tych cech nie występowała wcześniej w infrastrukturze sprzedażowej ELMARK Automatyka. Z punktu widzenia biznesu i optymalizacji kosztowej, to duży krok.

Elmatic - konfigurator

Konfigurator produktowy

Zdecydowanie największym wyzwaniem (a przez to zasługującym na poświęcenie mu większej uwagi osobno) podczas wdrażania nowego sklepu dla Elmatic był konfigurator produktowy. Możliwość zamawiania spersonalizowanych konfiguracji sprzętowych to właściwie filar modelu sprzedaży firmy. Biorąc pod uwagę, że w poprzedniej witrynie rozwiązanie od strony użytkownika było dość dobrze dopracowane, nie mogliśmy tutaj spowodować żadnych strat na komforcie użytkowania, przejrzystości i funkcjonalności rozwiązania.

Mimo że Magento 1.x jest oparte o dość leciwe technologie frontendowe, w ramach konfiguratora produktowego zdecydowaliśmy się na mechanizmy, którym zdecydowanie bliżej do nowoczesnego PWA niż do standardowych rozwiązań z początku wieku.

Zdecydowaliśmy się na model, w którym użytkownik wybiera elementy od tych najbardziej podstawowych (płyta główna, procesor), przez rozszerzenia i urządzenia peryferyjne do tych najbardziej specjalistycznych. Jednocześnie wybór na każdym kroku definiował możliwości wyboru kolejnego.

Elmatic - szybkość

Tak zaproponowany podział, w którym dodatkowo użytkownik:

 • widzi dobrze pogrupowane podzespoły,
 • wybiera jeden podzespół na raz,
 • ma możliwość porównania produktów,

powoduje, że w danym momencie podejmowane są tylko proste decyzje, co bardzo ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych.

Poza kwestią użyteczności, dwie najważniejsze rzeczy przy projektowaniu konfiguratora to:

 • wygoda administracji (co ma ogromne znaczenie przy tak dużej ilości produktów, ich wariantów i powiązań między podzespołami),
 • szybkość działania.

Zastosowaliśmy dedykowane funkcjonalności w oparciu o model pracy operatorów, które znacznie usprawniły dodawanie nowych i zarządzanie istniejącymi konkurencjami. A jeśli chodzi o szybkość? Wykres obok pokazuje średnie czasy najważniejszych akcji konfiguratora.

Elmatic - integracje

Proces zakupu na Elmatic.net różni się znacząco od standardowych procesów zakupowych na innych sklepach w ramach OPI ze względu na konfigurator produktowy i jego składowe konfiguracji.

W ramach prac backendowych nad konfiguratorem przygotowaliśmy moduły translacji konfiguracji wybranej przez klienta na produkty proste dostępne w ramach oferty Elmark. Dzięki temu zachowaliśmy możliwość pełnej synchronizacji w nowej witrynie tak jak w dotychczasowym środowisku w ramach OPI. Wszystkie dane w nowej witrynie są aktualizowane w czasie rzeczywistym pomiędzy wszystkimi platformami sprzedażowymi oraz systemem ERP (Enterprise Resource Planning) firmy Elmark.

autor opinii

Aleksander Czerw

Product sales manager
Elmatic.net

Wdrożenie nowej platformy sprzedażowej Elmatic.net miało dla nas ogromne znaczenie strategiczne. Głównym zamierzeniem projektu było polepszenie użytkowania w odniesieniu do UX oraz ułatwienia cyklu zamówienia, uwzględniając szybkość i spersonalizowane rozwiązanie dobierania komponentów. Nowy layout został przygotowany pod restrykcyjne standardy User Expiernce, co ułatwiło poruszanie się po naszej platformie sprzedażowej. Drugim kluczowym elementem było stworzenie profesjonalnego konfiguratora sprzętu, co pozwala dostosować komputery przemysłowe ściśle do narzuconych wymagań czy pod dany projekt. To wszystko, aby Elmatic.net stał się jeszcze lepszym miejscem dla naszych klientów.

Efekty

Możemy śmiało powiedzieć, że takiego projektu na rynku jeszcze nie było. Surowa branża automatyki przemysłowej spotkała się z nietuzinkowym designem, niedostępnym wcześniej w tym segmencie, a także zaawansowanymi możliwościami sprzedażowymi dla klientów. To połączenie właściwie idealne dla budowania nowoczesnej sprzedaży.

Projekt zrealizował podstawowe cele postawione przez Elmatic:

 • zwiększenie widoczności w sieci,
 • konsolidacja środowisk sprzedażowych,
 • zaprojektowanie szybkiego i funkcjonalnego konfiguratora,
 • wdrożenie zaawansowanej sprzedaży B2B,
 • wyrazisty i niespotykany dotąd w branży design.

Faza wdrożeniowa zakończyła się przy wysiłku około 3000h prac programistycznych w przeszło 380 zadaniach, a sam projekt przeszedł w fazę rozwoju i utrzymania.

Jak możemy pomóc?

Jeśli chcesz z nami zrealizować swój projekt, zostaw nam informację.
Na pewno skontaktujemy się z Tobą!

Możesz także napisać lub zadzwonić: